Okáň hruškový – vzácna návšteva na našom školskom dvore

V piatok 5. mája 2017 objavili naše šikovné dievčatá počas veľkej prestávky vzácnu návštevu. Tento skvost sa pochválil svojou krásou a nejedny žiacke oči sa do sýtosti pokochali. Po krásnej prezentácii boli oba motýle vypustené späť do prírody.

Priblížme si život okáňa hruškového:

Je to krásny a najväčší európsky motýľ – Okáň hruškový. Rozpätie krídel dosahuje až 15 cm. Keďže lieta v noci a je skutočne veľký, ľudia si ho často mýlia s netopierom. Vidieť sa však dá pomerne vzácne. Okáň hruškový je zákonom chránený. Krídla ma hnedé zo žltou obrubou, vynikajú na nich veľké oká. Má typické veľké hrebeňovité tykadlá. Má veľký význam ako opeľovač rastlín.

Na krídlach má „očné“ škvrny, ktoré využíva ako obranu pred nepriateľom, pretože tieto škvrny sa podobajú na oči sovy, jastraba alebo mačky.

Larvy sa živia listami ovocných stromov. Húsenica okáňa hruškového je veľmi pažravá, kým sa zakuklí, aby sa z nej vyliahol krásny motýľ ako na obrázku, zje obrovský objem listov. Nezmestí sa do kože a to doslova – niekoľkokrát sa zvlieka. Zmena imidžu jej pridá na „kráse“, z čiernej farby sa mení na žlto-zelenú s chlpmi a modrými bradavicami. Pripomína kaktus.

Húsenica patrí medzi najhladnejších živočíchov. Dorastá do dĺžky 10 centimetrov a hrúbky jedného palca. Zvláštnosťou je vŕzgavý zvuk, ktorý vydáva pri podráždení. Keď dorastie, nájde si vhodné miesto na kmeni stromu, na konároch, alebo vo vidliciach konárov a z vlákien produkovaných premenenými slinnými žľazami si upradie „spací vak“ čiže správne kuklu. Húsenica v nej prezimuje obyčajne dvakrát (ostáva v kukle cez zimu, jar, leto, jeseň a ešte jednu zimu). Z vajíčok sa liahnu motýle väčšinou v júni a kuklia sa v auguste.