V týchto dňoch si na Košariskách, Brezovej pod Bradlom, Ivanke pri Dunaji, Bratislave, ako aj na ďalších miestach Slovenska, budeme pripomínať 101. výročie tragickej smrti gen. M. R. Štefánika, jednej z najvýznamnejších osobností moderných dejín Slovenska.
Štefánik výraznou mierou formoval dejiny Slovákov v 20. storočí, no jeho národný odkaz nadobudol na sile až po jeho smrti. Ukázalo sa to najmä na spomienkovom zhromaždení v Brezovej pod Bradlom počas uvoľnenia v roku 1968, keď na mohyle viali slovenské vlajky s dvojkrížom a spievala sa Kuzmányho hymnická pieseň Kto za pravdu horí, ktorá je aj matičnou hymnou.
Dnes v pondelok 4. mája si uctí pamiatku M. R. Štefánika pri príležitosti 101. výročia jeho tragickej smrti aj pani prezidentka SR Zuzana Čaputová položením venca k Mohyle v Ivanke pri Dunaji.
Niečo zo života gen. M. R. Štefánika:
Portrét Štefánika „Mojim dobrým rodičom pred cestou na Mont Blanc! Paríž 7. júna 1905. Milan.“ Štefánik v lietadle Farman MF.11 na francúzskom fronte v roku 1915 Dekorovanie podporučíka Štefánika francúzskym vyznamenaním Vojnový kríž s palmou, ktoré prevzal 16. augusta 1915 z rúk veliteľa leteckej eskadry MF-54 kapitána E. H. Prata Major Štefánik (uprostred) so skupinou predstaviteľov slovenských a českých krajanských organizácií vo Washingtone; 1. júl 1917 Brigádny generál Štefánik (uprostred) s českým maliarom L. Strimplom (vľavo) a tajomníkom ČSNR Dr. I. Markovičom v lete 1918 v Paríži Generál M. R. Štefánik (v popredí uprostred) pri slávnostnom ceremoniáli udelenia ruského Rádu sv. Juraja čs. legionárskemu vojsku v Jekaterinburgu, 10. december 1918 Milan Rastislav Štefánik na ferotypii. Rakúsko-uhorský pas M. R. Štefánika Rodičia Albertina a Pavel Štefánikovci, vychovali spolu deväť detí. Vizitka generála M. R. Štefánika