Ochranné rúška na tvár… Čo všetko o nich vieme a nevieme?!

Jednorazové ochranné rúška, podomácky vyrobené masky, respirátory FFP1, 2 či 3, NPK 12x alebo 40x, NK95 a N95, PM 2,5, s výdychovým alebo bez výdychového ventilu. Veru, ešte mesiac dozadu drvivá väčšina populácie nepotrebovala ovládať značenie respirátorov a filtrov či účinnosť chirurgických rúšok. Dnes sa situácia radikálne zmenila a po svete asi nechodí človek, ktorý by si aspoň raz nevygooglil slovíčko „filter FFP2“. Ak máte v týchto pojmoch zmätok aj vy, pokúsime sa vám to zrozumiteľne vysvetliť.

Rozdelenie ochranných rúšok

Jednorazové ochranné rúška

Jednorazové ochranné rúška, nazývané aj ako rúška chirurgické, slúžia na jedno použitie. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie sú to polypropylenové vlákna alebo hypoalergénna bavlna. Nech už je jednorazové rúško vyrobené z akéhokoľvek materiálu, platia pri ňom tieto fakty:

 • Slúži len na jedno použitie, potom musí skončiť v smetnom koši.
 • Neobsahuje žiadny filter.
 • Neslúži na ochranu osoby, ktorá ho nosí, ale na ochranu tých, ktorí sú okolo nej – zjednodušene povedané, ide len o mechanickú ochranu, ktorá zabráni šíreniu kvapôčok do prostredia.
 • Ako čiastočná ochrana je účinné len do chvíle, kým nenavlhne vašim dýchaním.
 • Vo všeobecnosti je účinné maximálne 30 minút.

Chirurgické rúška nosia lekári preto, aby nenakazili pacientov. To isté platí aj pri víruse COVID-19. Rúška teda chránia všetkých okolo vás v prípade, ak by ste boli koronavírusom nakazení, nechránia však vás, ak by ste prišli do kontaktu s nakazenou osobou. Na druhej strane sa ich nosenie nedá označiť za zbytočné. Ak bude mať každý rúško, nie je podstatné, kto COVID-19 má alebo nemá, pretože ho nikto nebude zbytočne „vydychovať“ okolo seba.

 

Látkové hand made rúška

Ručne šité rúška z látky nie sú už len alternatívnou ochranou pre „obyčajných“ ľudí, používajú ich napríklad i lekári v Čechách a len pár dní dozadu vydal zdravotnícky systém St. Joseph Health v Seattle-i verejnú výzvu pre dobrovoľníkov, ktorým poskytnú materiál na ušitie rúšok pre zdravotnícky personál. Ak ste si žiadne rúško nestihli kúpiť ani vy, je to v poriadku, to látkové má presne rovnaké ochranné vlastnosti. Taktiež neochráni vás, ale prevažne tých naokolo.

Ochranné doma vyrobené rúško z látky

Ochranné doma vyrobené rúško z látky

Niektorí tvrdia, že látka dokáže prefiltrovať 60 % mikróbov, iní hovoria až o 80 %, väčšina odborníkov sa však zhodne, že rúško z dostatočne hrubej látky, dokonca i rolák vytiahnutý nad nos, fungujú presne tak ako chirurgické rúška. Látkové rúška majú ešte jednu výhodu, neslúžia len na jedno použitie, pretože ich môžete prať. Po návrate z obchodu či práce ich preto čo najskôr vložte do práčky a vyperte pri teplote min. 60 °C, samozrejme, s pracím prostriedkom. Následne ich vložte do sušičky na bielizeň alebo použite žehličku.

Respirátory s ochranným filtrom

Jediné ochranné „rúška“, ktoré slúžia na ochranu ich „nositeľa“, sú práve respirátory s filtrom, avšak pozor, nie všetky. Spomínané označenia sa týkajú práve respirátorov a niekedy je skutočne náročné pochopiť, ktoré filtre slúžia ako ochrana proti COVID-19 a ktoré nie. Na začiatok vám stačí informácia, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za dostatočne účinné označila respirátory FFP2.

Respirátory FFP1, FFP2 a FFP3

Označenie FFP hovorí o tom, pri akej koncentrácií patogénov či nečistôt daný filter zachytí vírusy, baktérie, prachové častice alebo iné škodliviny. Skratka NPK je odvodená od slov najvyššia prípustná koncentrácia. Nemusíte sa zaťažovať prepočtami, koľko patogénov musí byť koncentrovaných v danom priestore. Bohato vám postačí informácia, že čím vyššie číslo NPK, tým vyššia ochrana.

Filter FFP1:

 • V rámci ochrany pred koronavírusom nie je účinný!
 • Slúži ako ochrana pred pevnými a kvapalnými časticami pri 4x NPK.

Filter FFP2:

 • Podľa WHO je účinný ako ochrana pred koronavírusom.
 • Slúži ako ochrana pred pevnými a kvapalnými časticami, dymom a hmlou, pri 10x NPK.
 • Dokáže zachytiť 94 – 95 % všetkých škodlivín.
 • Je účinný proti časticiam od veľkosti 0,3 mikrometra a menej (vírusy majú vo všeobecnosti veľkosť od 0,02 do 0,4 μm).

Filter FFP3:

 • Je najúčinnejšou ochranou pred Covid-19.
 • Slúži ako ochrana pred pevnými a kvapalnými časticami, dymom, hmlou, vírusmi, baktériami a spórami pri 40x NPK.
 • Dokáže zachytiť 99,9 % všetkých škodlivín.
 • Je účinný taktiež proti časticiam s veľkosťou 0,3 μm (veľkosť častíc, ktoré dokážu filtre FFP2 a 3 zachytiť je udávaná rôzne, keďže však hovoríme o doslova mikroskopických rozdieloch, informácia, že oba typy filtrov sú účinné ako ochrana proti koronavírusu, by vám mala stačiť).

Dostatočne účinné proti koronavírusu sú respirátory FFP2

Dostatočne účinné proti koronavírusu sú respirátory FFP2

Ďalšie označenia filtrov na respirátoroch

Označenie FFP je európskou normou. Keďže je pravdepodobné, že si respirátor budete objednávať zo zahraničia, nie je na škodu vedieť, o čom hovoria aj iné označenia, s ktorými sa nepochybne stretnete.

 • N95 (americká norma): je ekvivalentom k filtru FFP2, filtruje 95 % škodlivín.
 • N99 (americká norma): filtruje 99 % škodlivín, je ekvivalentom k filtru FFP3.
 • KN95 (čínska norma): ekvivalent k FFP2 filtrom.
 • PM 2,5: označenie je taktiež ekvivalentom k filtru FFP2, toto značenie hovorí o priemere častíc, ktoré filter dokáže filtrovať (2,5 μm), pre lepšiu predstavu, častice s týmto priemerom vnikajú napríklad pri spaľovacích procesoch.

Respirátory s výdychovým ventilom

O tejto „drobnosti“ sa hovorí pomerne málo, čo je však chyba. Tá malá plastová vecička, ktorá sa nachádza na respirátore, je výdychový ventil, nie filter. Filter sa nachádza na celej ploche respirátora, inak by nemal ako filtrovať to, čo vdýchnete. Výdychový ventil slúži na to, aby sa vám v ochrannej maske ľahšie dýchalo. Vydýchnutý vzduch nemusíte „pretláčať“ cez filter, vyjde jednoduchšie cez ventil.

V čom je teda problém? Vo výdychovom ventile nie je žiadny filter. To, čo vydýchnete, sa preto dostane do priestoru okolo vás. Kým ste na 100 % zdraví, je všetko v poriadku. Pokiaľ by ste však boli koronavírusom nakazení, budete ho šíriť všade, kde s respirátorom vkročíte.

Ako dlho môžete používať respirátor

Aj filtre v respirátoroch majú svoju životnosť, dokonca sa taktiež delia na jednorazové a viacnásobne použiteľné. Ako dlho môžete respirátor používať, nájdete na jeho obale, na štítku alebo na výdychovom ventile.

 • R (reusable): Tieto respirátory je možné použiť viackrát. Ako dlhý čas vás dokážu ochrániť a akým spôsobom je možné ich dezinfikovať, si musíte prečítať v príbalovom letáku.
 • NR (non-reusable): Respirátory určené na jedno použitie (nie je ich možné čistiť ani dezinfikovať), čo v preklade znamená, že sú účinné asi počas 8 hodín. Keďže tieto ochranné pomôcky slúžia prednostne na prácu v znečistenom prostredí, časový údaj sa vzťahuje na jednu klasickú smenu.
Na každom kupovanom rúšku by malo byť označenie, na koľko použití je vhodné

Nosenie ochranných rúšok: čo odporúčajú odborníci a jednotlivé krajiny

Momentálne sa odporúčania o nosení rúšok či respirátorov zásadne líšia, a to ako v závislosti od konkrétnych odborníkov, tak podľa odporúčaní, ktoré vydávajú vlády jednotlivých krajín. Niektorí hovoria, že ochranné masky by mali nosiť všetci, a to hlavne z dôvodu, že ochorenie môže prebiehať aj bez príznakov. Druhí zas tvrdia, že rúška majú nosiť len chorí. Nateraz si zjavne budete musieť urobiť názor sami, no ako sme si povedali vyššie, nosením rúška z vás určite neubudne, a ak ich budú nosiť skutočne všetci, tak sa z čisto logického pohľadu nedá poprieť, že svoju úlohu splnia aspoň do istej miery.

V rozhodovaní vám môžu pomôcť aj stanoviská jednotlivých krajín, ktoré boli zverejnené na webovej stránke medicínskeho magazínu The LANCET. V zátvorkách zároveň môžete vidieť, koľko prípadov koronavírusu aktuálne evidujú v každej z nich.

 • V USA ľudí od nosenia ochranných masiek či respirátorov vyslovene odrádzajú (43 000 +).
 • V Nemecku prevláda názor, že zatiaľ nebola dostatočne preskúmaná účinnosť nosenia rúšok, navyše, tieto ochranné pomôcky v ľuďoch môžu vytvárať falošný pocit bezpečia, v dôsledku čoho podcenia iné opatrenia, ako je napríklad hygiena rúk (29 000 +).
 • V Singapure taktiež podporujú teóriu, že rúška majú nosiť chorí alebo tí, ktorí majú niektoré z príznakov koronavírusu (500 +).
 • V Japonsku preferujú nosenie rúšok na miestach, kde sa vyskytuje viac ľudí, v prírode však nie (1 000 +).
 • Vo Veľkej Británii uznávajú prínos rúšok, avšak prevažne v nemocničnom prostredí (6 000 +).
 • V Hongkongu veria, že rúška majú nosiť prevažne chorí, avšak na miestach s vysokou koncentráciou ľudí nie sú na škodu pre nikoho. Dôležité je však aj ich správne nosenie (300 +).
 • Čína nosenie rúšok jednoznačne odporúča. Celkový počet nakazených presiahol 80 000, pandémia je však v tejto časti sveta momentálne na výraznom ústupe.