Niečo nielen pre najmenších… “O psíčkovi a mačičke.”

Niet hádam v Česku a na Slovensku dieťaťa, ktoré by nepoznalo „Povídání o pejskovi a kočičce“, buď v pôvodnej predlohe, alebo vo výbornom slovenskom preklade Kristy Bendovej.

Autor Josef Čapek, brat tiež rovnako známeho spisovateľa a dramatika Karla Čapka, pracoval v novinách, písal eseje, fejtóny, kreslil karikatúry a ilustroval knihy. Ako mu však jeho dcéra Alenka dorastala na školáčku, začal ho inšpirovať detský svet. Vďaka tomu prišlo na svet niekoľko krásnych detských kníh. A v roku 1929 aj rozprávková knižka O psíčkovi a mačičke.
Úsmevné príbehy si pán spisovateľ Josef Čapek aj sám vtipne ilustroval. Vymyslel napríklad rozprávku o tom, ako umývali dlážku, pričom psíček bol kefou a mačička handrou. Alebo o tom, ako si psíček roztrhol gate a mačička mu ich zašila dážďovkou, ktorú na nedeľnej prechádzke zobla sliepka. V niektorých príbehoch dokonca spisovateľ aj sám vystupoval. Psíček s mačičkou mu radili, čo má písať, keď práve sedí pri stole a nemôže ani za svet nič vymyslieť. 
Mimochodom, Josef Čapek mal Slovensko veľmi rád, veď jeho otec bol úspešným kúpeľným lekárom v Trenčianskych Tepliciach.

Život veľkého prvorepublikového symbolu – maliara, ilustrátora a spisovateľa Josefa Čapka vyhasol v koncentračnom tábore pred 75 sedemdesiatimi piatimi rokmi (✟ medzi 13. a 15. aprílom 1945).

Ponúkame Vám rozhlasovú hru, ktorú vydal Slovenský rozhlas v roku 1997. V hre účinkujú predstavitelia hereckej generácie sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia ako Zdena Studenková, Stano Dančiak, Zuzana Kronerová, Anna Šišková, Kristína Kočanová, Zoro Laurinc, Ján Lehotský a hudba je dielom tvorby Janka Lehotského.

Prajeme Vám príjemný zážitok pri počúvaní!