Gröhling prezradil svoje plánované zmeny v školstve

Nový minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre HNonline uviedol ako bude riešiť, situáciu v školstve, keďže je kvôli koronavírusu prerušené vyučovaní. Ale aj to, aké zmeny plánuje presadiť v slovenskom školstve „Je to situácia, na ktorú sme neboli pripravení a ukázala nám, aké máme školstvo, že aj tie preinvestované peniaze na digitalizáciu, ktoré sme investovali do školstva, teraz veľmi nepociťujeme. Naozaj sa trápime tým, ako deti vzdelávať vo všetkých oblastiach,“ vyhlásil v úvode rozhovoru Gröhling.

Gröhling uviedol, že má už pripravený tím, ktorý aj napriek tomu, že ešte nebol oficiálne vymenovaný za ministra školstva, pracujú s niekoľkými variantmi, aby mohli po nástupe začať situáciu okamžite riešiť.

Momentálne pracujú s tromi variantmi. Jedným z možných scenárov je, že školy by boli zatvorené len na obdobie dvoch týždňov, následne by sa stihli maturity, monitor a zápisy.

„Ja osobne si myslím, že asi toto nenastane a budeme zatvorený omnoho dlhšie. Takže máme variant B. V rámci tohto variantu naozaj musíme uvažovať, že tie termíny nebudeme vedieť posúvať. Takže sa budeme musieť vysporiadať napríklad s monitorom 9, ktorý sa používa aj na prijímanie žiakov. Ak to nebude možné, ja som pripravený zrušiť toto testovanie na tento rok, aby sme vlastne pomohli učiteľom, rodičom a žiakom.“

Doplnil, že pri maturitách sú pripravený ich posunúť, následne možno nejakú časť maturít prípadne zrušiť. Rozhodnutia ale urobia až na základe výsledkov najbližšieho krízového štábu. Postarať sa chcú aj o slovenských študentov v zahraničí.

Ako prvú vec po nástupe plánujú spustiť portál s názvom Učíme na diaľku , ktorý má pomôcť pri domácej výučbe. Rovnako tam majú byť dostupné informácie či už pre rodičov, ale aj pre riaditeľov a zamestnancov škôl. Portál bude obsahovať aj súbor online vzdelávaní, do ktorého by vedeli zasahovať aj žiaci a učitelia.

Umožniť vzdelávanie chcú aj študentom a žiakom, ktorí nemajú prístup k internetu. Jednou z možností je aj program RTVS pomocou ktorého sa môžu deti vzdelávať. „Ja sa bude snažiť dohodnúť sa RTVS, aby to bolo rozšírené, aby tam bolo niekoľko hodín toho vzdelávania, ktoré budeme napĺňať.“

Gröhling uviedol, že musia rátať aj s tým, že sa nestihne prebrať všetko učivo, ktoré by potom malo byť prerozdelené do vyšších ročníkov. Momentálne nehovoria o tom, že by zasahovali do letných prázdnin. Všetky rozhodnutia ale záležia na vývoji situácie.

V rozhovore tiež uviedol, že sa budú snažiť dodržať záväzky, ktoré sľubovali. Zvyšovať platy učiteľov sa pokúsi aspoň v takej miere ako doteraz.

Školstvo podľa nového ministra potrebuje množstvo malých opatrení, aby sa mohlo posúvať. Samozrejme sú potrebné aj väčšie systémové zmeny, ale zmena a posun je možná aj s pomocou malých zmien.

Gröhling v rozhovore povedal, že tak ako doteraz, bude mať aj on 3 štátnych tajomníkov (tajomník pre národnostné školstvo a zmenu verejne správy- školskej správy, tajomník pre vedu výskum a vysoké školy a tajomník šport). Konkrétne ich menovať nateraz nechcel iba uviedol, že budú z SaS.