Ako prejav úcty k tejto vývinovej poruche sa 2. apríla významné budovy a stavby po celom svete rozžiaria na modro. Táto farba je symbolom komunikácie. Tak ako ľudia dlhé roky nerozumeli autistom, ani oni nerozumeli zdravým. Neostaňme ľahostajní a venujme autizmu myšlienku aj my.
Členovia OSN sa v roku 2008 jednomyseľne zhodli, že dátum – 2. apríl – vyhlásia za Svetový deň povedomia o autizme. Tento deň slúži predovšetkým na zdôraznenie faktu, že je potrebné neustále skvalitňovať život týchto ľudí, aby mohli viesť zmysluplný a dôstojný život.
Cieľom tejto kampane je zvýšiť povedomie o autizme a snaha začleniť ich medzi seba a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život. Medzi poruchy autistického spektra sa zaraďuje najmä detský autizmus, Aspergerov syndróm a atypický autizmus. Prejavy sú rôzne a môžu sa výrazne odlišovať – od miernych príznakov v oblasti komunikácie a sociálnej interakcie až po závažnejšie prejavy. Základné symptómy človeka s autizmom sa vyznačujú najmä:
- problémami v sociálnej interakcii a komunikácie,
- vyhranenými a obmedzenými oblasťami záujmu,
- opakujúcimi sa vzorcami správania.
Ľudia s autizmom často preferujú nemennosť prostredia a rutinné činnosti. Môžu sa správať nezvyklo alebo sa môžu rozrušiť akoukoľvek, čo i len minimálnou zmenou vo svojom dennom programe alebo v prostredí, v ktorom žijú. Veľa ľudí s autizmom reaguje v sociálnych situáciách nedostatočne alebo naopak nadmerne. Títo ľudia sú často príliš vnímaví na niektoré zvukové alebo obrazové podnety.
