Štátna tajomníčka MŠVVaŠ M. Filipová vyzýva školy, aby sa tento rok zapojili do testovania IT znalostí

Mala koronakríza vplyv na vývoj digitálnych zručností a schopností u žiakov a pedagógov? Odpoveď na túto otázku, ktorú priniesla situácia vyvolaná pandémiou ochorenia Covid-19, budú spoločne hľadať odborníci aj prostredníctvom výsledkov z IT Fitness Testu. Otvorenia 9. ročníka tohto najrozsiahlejšieho testovania digitálnych zručností na Slovensku sa včera zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Monika Filipová.
     Tohtoročný test obsahuje viac praktických otázok zameraných na riešenie špecifického problému. Snahou nie je iba otestovať teoretické znalosti IT; na dopracovanie sa k správnej odpovedi musí respondent použiť vhodne zvolený digitálny nástroj, napríklad aplikáciu alebo vyhľadávanie na internete.
     Otázky zohľadňujú aj mimoriadnu situáciu súvisiacu s koronakrízou, ktorá so sebou priniesla potrebu intenzívnejšie využívať online digitálne komunikačné nástroje a s ktorými sa riešitelia môžu stretnúť v reálnom živote.
     „Dlhodobo sa skloňuje potreba modernizovať obsah a výučbu na školách a práve táto mimoriadna situácia, ktorú zažívame v celej krajine, nás utvrdila v tom, že modernizácia je nutnosťou. A to nielen čo sa týka obsahu, ale aj spôsobu výučby. Práve preto považujeme tohtoročné IT testovanie za veľmi dôležité a vyzývame školy, aby sa do toho zapojili. Na výsledky z tohto testovania budeme brať ohľad aj pri nastavovaní výučby predmetov, ktoré sa týkajú IT zručností,“ priblížila štátna tajomníčka Monika Filipová.

>> IT Fitness Test <<  je najväčšie a najrozsiahlejšie hĺbkové testovanie IT zručností na Slovensku, jeho oficiálna časť tento rok potrvá od 4. mája do 30. júna. Ide o overený a vyskúšaný spôsob testovania digitálnej gramotnosti, test zároveň poskytuje reálny obraz o tom, na akej úrovni sú naše IT zručnosti.