OD LUCIE DO VIANOC, KAŽDÁ NOC MÁ SVOJU MOC…

Najdlhšia je dnešná noc, bosorkám už rastie moc.

Rozlietli sa po svete, všade ich dnes nájdete.

V domoch tmavé kúty sú, zlo tam strigy donesú.

Noc je dlhá, noc je tmavá, Lucia už krídlom máva.

Husie krídlo moc má veľkú, vyženie nám zlobu všetku.

Zametá a zametá, zlo nám z kútov vymetá.

Dnes už asi málokto vie, že na Katarínu sa začínalo zvláštne magické obdobie, ktoré trvalo až do Vianoc.  Noci boli stále dlhšie a dni stále kratšie.

Významným dňom bol 13. december – SVIATOK SV. LUCIE.

Ľudia verili, že okolo sviatku Lucie vrcholia stridžie dni. Svätá Lucia sa pokladala za ochrankyňu pred zloprajnými silami, najmä bosorkami. V minulosti tento sviatok sprevádzali rôzne zvyky a tradície. V predvečer sa preto jedával cesnak, aby uchránil ľudí pred zlom. Na Luciu sa nesmelo nič dávať a ani požičiavať. Dievčatá oblečené v bielych plachtách s pomúčenou tvárou chodili od domu k domu. V ruke držali husie krídla a ometali nimi steny domu, čím symbolicky vyháňali z príbytku zlých duchov, choroby a trápenie.


Vianočné rozprávanie – Lucia, strážkyňa poriadku.
Uložiť odkaz do záložiek.