Letné školy – majú byť zamerané na výchovu žiakov a hlavne dobrovoľné

Princíp letných škôl podľa ministra nespočíva v tom, že žiaci budú sedieť v školských laviciach. V prípade, že budú v letných mesiacoch otvorené letné školy, zameriavať sa budú na výchovu žiakov a čiastočne budú o vzdelávaní. Minister zároveň dodal, že keď sa povie letná škola, tak to neznamená, že všetky školy budú v lete otvorené.

“Chceme ich ponúknuť pre rodičov a deti zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo pre tých, ktorí pociťujú, že v týchto mesiacoch nemali plnohodnotné vzdelávanie a mohla by nejakým spôsobom nastať nerovnosť kvality vzdelávania,” vysvetlil minister.

“Sme si vedomí, že školy nie sú na to vybavené, aby v nich v júli a v auguste akýmkoľvek spôsobom prebiehalo vyučovanie alebo stretávanie sa, či už je to po stránke klimatizácie, vybavenia alebo personálneho zabezpečenia.” poznamenal k tomu.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) začiatkom mája pripustil, že deti by mohli mať počas letných prázdnin možnosť aspoň mesiac chodiť do škôl a dobehnúť zameškané učivo. Vysvetlil, že ak to umožní situácia a čísla budú naďalej priaznivé, bolo by to v prospech detí. Na sociálnej sieti vysvetlil, že desiatky tisíc detí nemajú doma internet, tablet či počítač a keď sa im skončia “prázdniny” a následne aj skutočné letné prázdniny, budú v nevýhode voči svojim rovesníkom.