13. august – Medzinárodný deň ľavákov

Medzinárodný deň ľavákov, ktorý vyhlásila organizácia Lefthanders International (LI) sa pripomína dňom 13. august a to od roku 1976.

Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a nevýhodách ľavákov. Títo sú vo svete pravákov vystavení nástrojom a pomôckam, ktoré sú pre nich na pohľad nemotorné a ťažkopádne. Sú to napríklad sporáky, počítačové myši, klávesnice, nožnice alebo dvere. Američan Dean R. Campbell v roku 1975 založil prvý syndikát ľavákov, o rok neskôr sa rozhodol, že zavedie Svetový deň ľavákov a ako termín si zvolil 13. august, lebo vtedy ten deň pripadol na piatok.

Viaceré zdroje v spojitosti so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov síce uvádzajú 13. august, ale rok 1992. Vtedy členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo vo Veľkej Británii vyzvali svojich členov, aby pracoviská zmenili na “oblasť ľavákov”. V nej malo byť používanie pravej ruky zakázané. Klub spustil rozsiahlu osvetovú kampaň, okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby sa začali vyrábať šekové knižky aj pre ľavákov.

Dátum 13. august má najmä pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynakladať veľké úsilie na vykonanie inak bežných úkonov, akými sú napríklad otvorenie fľašky alebo konzervy otváračom, čistenie zeleniny škrabkou či odrezanie stonky kvetu. Až keď to pravák skúsi urobiť ľavou rukou s nástrojom určeným pre praváka, pochopí, aké ťažkosti ľavák má. Súčasný svet je totiž v prevažnej miere upravený pre potreby tých, čo všetko robia pravou rukou.

V mnohých krajinách sveta v minulosti prevládala tendencia “prerobiť” ľavákov na pravákov. V ostatných rokoch sa od tejto praxe upustilo. Navyše, už aj výrobcovia začínajú myslieť na ľavákov. Nielen v mnohých krajinách sveta, ale i na Slovensku pre nich existujú špecializované obchody.

Medzi slávnymi ľavákmi možno nájsť politikov, priemyselníkov a obchodníkov, umelcov aj športovcov. Sú to napríklad Julius Caesar, Alexander Veľký, Barack Obama, Bill Clinton, ďalej spisovateľ Mark Twain, Bill Gates, Marie Curie, Robert Schumann, Sergej Rachmaninov, Ludwig van Beethoven, Céline Dion, bývalý francúzsky futbalový brankár Fabien Barthez, súčasný španielsky profesionálny tenista Rafael Nadal či kráska Julia Roberts.


Prečo je niekto ĽAVÁK a niekto PRAVÁK?
Uložiť odkaz do záložiek.