Kam len odišli dobré spôsoby, kam?

Dobré spôsoby si deti len tak neosvoja. Deti sa ich musia naučiť a je potrebné im ich neustále pripomínať. Dobré spôsoby budujú u detí základ ako byť v budúcnosti slušný dospelý.

Trik, ako si najlepšie dieťa osvojí dobré spôsoby je v správnom načasovaní – učiť dobrým spôsobom, ktoré sú primerané ich veku, aby pochopili prečo sú dobré spôsoby TAKÉ dôležité! Našich top 6 dobrých spôsobov:

1. „Ďakujem“ je slovo, ktoré nemožno dostatočne zdôrazniť či rodičmi alebo inštruktormi v The Little Gym! Jednoduché ďakujem vysiela silné posolstvo vďačnosti. Keď niekto pre vás niečo urobí, keď dostanete kompliment, keď dostanete darček, atď. je dôležité poďakovať. Keď sú deti dostatočne staré, dobrým tréningom pre ne je napísať ich vlastné poďakovanie či už za darček, ktoré dieťa dostalo, alebo po navštívení kamaráta. Písomné poďakovanie je silnejšie!

2. „Prosím“ alebo aj „Čarovné slovíčko“ je pre deti dôležitým nástrojom, aby dosiahli, čo si zaumienia. Aj pre deti, ktoré zatiaľ nehovoria, je slovíčko prosím významné. Keď dieťa niečo chce, spôsobom sebe vlastným vyjadrí „prosbu“ a následne „poďakuje“.

3. „Prepáčte mi“ alebo „Ospravedlňte ma“, od určitého veku sa deti majú naučiť neprerušovať dospelých pri konverzácii. Mali by sa naučiť počkať, kým príde na nich rad, alebo povedať „Prepáčte mi“ / „Ospravedlňte ma“ pokiaľ chcú konverzáciu prerušiť. Tieto frázy taktiež fungujú na verejnosti. Dieťa sa chce vyhnúť osobe, ktorá mu stojí v ceste, prípadne do seba nechcene narazia. Ospravedlnením sa, dá dieťa o sebe vedieť, aby si ho všimli a urobí to pozitívnym spôsobom.

4. „Ahoj/ Dobrý deň“ a „Maj sa/Dovidenia“. Pozdravy sú základné atribúty komunikácie. Už od malička sa deti majú učiť, ako pozdraviť ostatných ľudí pri vstupe a opustení miestnosti. Pozdravy sú tiež dobrý spôsob vzájomnej interakcie medzi deťmi.

5. Stolovanie. Spôsoby pri stolovaní sa deti učia už od prvých príkrmov. Častokrát sú usmernené pri rozhadzovaní jedla alebo pitia. To deti učí pochopiť, čo je akceptovateľné a čo nie. Keď deti podrastú, je na mieste ich naučiť základy stolovania: ako použiť príbor, požiadať o podanie napr. soľničky, naučiť ich ospravedlniť sa pri odchádzaní od stola. Základy stolovania si nesú deti počas celého ich života a umožňujú aj dospelým vychutnať si spolu strávený čas pri jedení!

6. Buď láskavý k druhým. Je potrebné deti naučiť, ako byť milý a pozorný. Tým, že naučíte deti, že zákerné slová a podpichovanie sú bolestivé, lepšie porozumejú významu slova láskavý.

Tréning robí majstra. Trénujte a opakujte vašim deťom prečo sú dobré spôsoby dôležité. Opakujte sa – pokiaľ vaše dieťa nepovie prosím, jednoducho ho upozornite na „čarovné slovíčko“ a oni si to postupne osvoja. Dobrým spôsobom sa dá naučiť aj hravou formou, pri ktorej sa deti nielen naučia ale aj zabavia. Je to beh na dlhé trate, a preto treba začať už od malička.