Ako si vybrať zošity? Tu je ich záhada kódovania…

Máte doma malého školáka a pani učiteľka vám nadiktovala zoznam, čo všetko bude v škole potrebovať a aké zošity treba kúpiť, avšak namiesto slovného popisu typu „malý čistý zošit“ vidíte iba zoznam akýchsi čísel? Nemusíte hneď panikáriť, tieto čísielka majú celkom jednoduché vysvetlenie.

  1. Prvá číslica hovorí o veľkosti zošita. Bežné veľkosti sú A4 – veľký zošit, A5 – malý zošit a A6 – takzvaný slovníček.
  2. Druhá číslica znamená počet listov, čiže hovorí o hrúbke zošita. Zvyčajne nájdete 10-, 20-, 40-, 60- alebo 80-listové zošity.
  3. Tretia číslica označuje liniatúru, teda to, či je zošit čistý (bez liniek), s linkami alebo štvorčekmi. Hovorí tiež aj o hustote linkovania:
  • 0- bez liniek
  • 1- linkovaný, 20 mm
  • 2-  linkovaný, 16 mm
  • 3-  linkovaný, 12 mm
  • 4-  linkovaný, 8 mm
  • 5- štvorčekovaný

 

Ak máte v zozname uvedené napríklad číslo 523, znamená to, že zošit, ktorý máte kúpiť,  je A5 formát – malý, má 20 listov a linajky vzdialené od seba 12 mm.

Označenie EKO na zošitoch, hovorí o tom, že sú vyrobené z recyklovaného papiera a mali by byť o niečo lacnejšie ako bezdrevné zošity. Ich jedinou menšou nevýhodou je, že ak sa do nich píše atramentovým perom, písmo môže byť trochu rozpité. Toto by sa pri bezdrevných zošitoch s bielym papierom nemalo stať.

V neposlednom rade si treba všimnúť aj dizajn zošita, ktorý často veľmi úzko súvisí s jeho kvalitou a hlavne výdržou. Existujú obyčajné zošity, ktorých obálka je iba trochu pevnejšia ako vnútorné stránky, a kvalitnejšie zošity, ktorých obálka je vyrobená z tvrdého papiera a často býva posilnená laminovaním s rôznymi dekoratívnymi vzormi. Tiež je dobré všimnúť si, koľkými spinkami je zošit zviazaný. Vaše dieťa ho bude používať každý deň a bolo by nepríjemné, ak by sa mu stratili dôležité poznámky iba preto, že nebol dostatočne kvalitný. Existujú zošity, v ktorých sú na spevnenie použité až tri spinky.

Uložiť odkaz do záložiek.