Deň svätej Lucie je odpradávna spájaný s mnohými čarami a kúzlami. Aký je význam tohto známeho mena, čo ľudia v tento deň kedysi robili a prečo je práve Lucia spájaná s bosoráctvom prezradila etnologička Katarína Nádaská.
Zvyky a rituálne úkony, ktoré sa konajú v súvislosti so sviatkom Vysväcovania príbytkov kňažkami na Svetislavu v mnohom pripomínajú takmer zabudnutú slovanskú matku divu (bohyňu) Mokošu.
Je vysoko pravdepodobné že na našom území nahradila Mokošu okrem Panny Márie aj sv. Lucia ktorá je považovaná za pomocníčku a ochrankyňu žien.
V dobách, kedy platil juliánsky kalendár, slávila Lucia svoj sviatok až 23.decembra, kedy sa noc už krátila. Zmena nastala keď pápež Gregor roku 1582 reformoval kalendár, ubral 10 dní, takže sviatok Vysvedcovania diev pripadol do blízkosti slnovratu a mnohé obyčaje konané na Svetislavu – Luciu sa prelínajú s úkonmi konanými v období zimného slnovratu.
Jedným z dôkazov je napríklad slovenský sviatok tzv. Lucie.
Lucia – čo znamená v Slovenčine Svetlana, hoc chabo zdôvodnená povesťou privezeného náboženstva, chodí ako dobrá čarodejnica, akoby vedma, odetá v bielej plachte so zahalenou, alebo pomúčenou tvárou z domu do domu.
Po dedine chodili v dvojiciach, alebo v štvoriciach, keď prišli do domu nechali otvorené dvere, okno. Bez slova a rýchlo krídlom (perami) ometajú v tichosti kúty, pec a tváre domácich a ochranným cesnakom natierajú dvere pred ,,zlými čarami”, teda pred nepriaznivými vplyvmi. Niekedy májú aj miešok s popolom – taktiež očistným prvkom.
Týmito úkonmi vyháňali z domu zlé sily, aby po celý rok nešťastie odišlo preč.
Kňažky za to dostávali odmenu v podobe múky, vajec, maku, orechov. Z týchto pozbieraných surovín potom upiekli koláče, ktoré mali kedysi obradný charakter, no v niekdajších dobách magický význam už zaniká.
Za Svetlanu sa preobliekali dievčatá a ženy z dediny, pričom dedinčania ich brali s veľkou vážnosťou a to aj v 20.storočí.
Dávna múdrosť hovorí: Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.
Preto vykonávali rôzne úkony, ktoré mali chrániť ich samotných, statok a úrodu.